Historia pewnej komody

Gdy sięgniemy do przeszłości, to najpierw stawialiśmy budowle, a następnie wypełnialiśmy je różnego rodzaju sprzętami, a więc historia meblarstwa jest nieco krótsza niż historia architektury, ale bardzo ściśle z nią powiązania. Każda epoka miała swoje charakterystyczne cechy i one bardzo mocno były widoczne również w meblarstwie.

Styl europejski

W Europie najsilniej oddziaływała na inne kraje Francja. To stamtąd przywędrowało określenie stylu Ludwika (X IV, XV, XVI) i dotyczy wieków od XVI do XIX. Biurko gabinetowe w stylu Ludwika będzie charakteryzowało się giętymi nóżkami, inkrustacją i wysokim połyskiem. Najlepiej znaleźć je w sklepie z antykami. Polski przemysł meblarski intensywnie się rozwija i jest kilku producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem mebli stylizowanych zarówno tapicerowanych, jak i szaf czy komód. Tego rodzaju meble wstawia się także do nowoczesnych wnętrz. Witryna nowoczesna współgra dzisiaj z szezlągiem, o ile mieszkanie urządzone jest w takim specyficznym stylu. Meble gięte, jak krzesła również nie muszą być takie same, lecz praktykuje się kompletowanie różnych siedzisk. To budowanie nowego współczesnego stylu, jako że wszystko już było, tego rodzaju zabiegi stylizacyjne były stosowane również w przeszłości. To eklektyzm, łączenie kilku stylów ze sobą i współgranie mamy za sobą.

Nowoczesność i antyki

Na przykład, komody białe lakierowe trudno zestawić z okazałym i wykwintnym stylem Ludwika XIV, znanym w przeszłości, ale takie komody zestawione z tapicerowanym łóżkiem sypialnianym będą pięknie harmonizować. Historia komody ma za sobą już więcej niż czterysta lat. W sypialni niejednego władcy znajdowała swoje miejsce, widywano ją także na salonach. W ozdobnych szufladach skrywano wiele tajemnic. We współczesnej sypialni można spotkać dwuosobowe łóżko kontynentalne z pojemnikiem 160×200 cm. Faktem jest, że pojemniki pod łóżkiem są wynalazkiem XX wieku, kiedy w małych mieszkaniach trzeba było wykorzystać każdą powierzchnię, do upchnięcia różnych rzeczy.